REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Spor Havadis

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Fenerbahçe 2018

Fenerbahçe 2018
HAKAN HANOĞLU
HAKAN HANOĞLU( hakanhanoglu@sporhavadis.com )
16 Aralık 2018 - 18:44

 

Yazının başlığını görünce, Fenerbahçe futbol takımının 2018 sonunda Süper Lig sıralamasında bulunduğu yer, Hoca değişimleri, Futbolcu transferleri, kadro dışılar ve benzeri konularda yorum bekleyenler, yazının bundan sonraki bölümlerini okumadan başka sayfalara geçebilirler. Çünkü 10 yıla yakındır sosyal medyada, yazılı ve görsel basında bu konularda hiç yorum yapmadım yapamam. Her değerlendirmenin uzmanlarınca yapılması gerektiğine ve insanın kendini bilmesinin, en azından NEYİ BİLMEDİĞİNİ BİLMESİNİN bir erdem olduguna inanırım.

 

10 yıldır üzerinde durduğum konu hepinizin bildiği gibi öncelikle üç büyüklerin olmak üzere Kulüplerin ve Borsa’daki Spor şirketlerinin mali yapıları. 10 yıl önce ben bunları okumayı bilen herkesin anlayacağı basitlikte, finansal ve hukuksal terminolojiden uzak yazmaya anlatmaya başladığımda dudak bükenler, “bize ne” diyenler, bugün benden önce Finansal Fair Play, Bilanço, Gelir Tablosu, Kar/Zarar durumları vb konularda bir şeyler yazıyor konuşuyor.

 

O günlerde dikkat çektiğim mali tabloların sıkıntısı, geleceği, savurgan Yönetimler, bugün üç büyüklerin en büyük problemi olmuş görünüyor. Ve kısa zamanda da çözülecek bir problem değil kendine çeki düzen vermeden kulüplerin bu bataktan kurtulmaları.

 

Herşeyden önce, Haziran 2018 deki Devrim Kongresi’ne kadarki Fenerbahçe yönetimi dahil, üç büyüklerin, ve diğer kulüplerin Yönetimleri, Başkanlarının sürekli karşı çıktıkları, kabul etmedikleri, hep ertelenen SPOR YASASI gelmeden bu düzenin tutturulması mümkün değildir.

 

Bugün bir çok kulübün başına gelen kişiler, kulüp kaynaklarını ve Kulübün ismini kullanarak ve Siyasi Erk’i de taraftar ( Seçmen )  sayıları ile etki altına alarak Devlet Bankalarının kaynaklarından, özel bir şirketin o mali durumuyla asla alamayacağı ve ödeyemeyeceği kredileri alıyor, bunları anlamsız transferler, getirisi olmayan araziler ve tesislere yatırıyor ve vitrinde bir şeyler yapmış görünerek o kulübün başında kalmayı, protokolde yer almayı, Kulüp başkanlığını ve yöneticiliğini de Siyasi iktidara yakınlık, özel işler almak ve medyada boy göstermek için kullanmaktadırlar.

 

Sadece 28 Milyon TL sermayeli Fenerbahce’nin son 5 yılda her sene 100 Milyon TL den daha fazla zarar etmesi, ve bunun sadece izlemekle yetinilmesi başka nasıl açıklanabilir ? ( Bakınız 3 Haziran Kongre konuşması https://twitter.com/hanoglu_hakan/status/1003172189804298240 )

 

Oysa Spor Yasası taslağında yer alan o meşhur madde kanunlaşsa.. yani Kulüp yöneticilerinin, devraldıkları borçtan 1 lira bile fazla borç ile yönetimi devretmeleri durumunda, o 1 Liradan kendi şahsi servetleriyle sorumlu olacagı zorunlu hale gelse… Görelim bakalım o şaşaalı transferleri yaparlar mı? O tesislere para yatırırlar mı? O arazileri alırlar mı? Mevcut iktidarın, hiç bir kulüp ve taraftarının baskısı altında kalmadan bu yasayı bir an önce çıkarması ZARURİdir.. Yoksa bırakın kulüpleri, Türk Futbolu bile bundan kurtulamayacak ve İFLAS edecektir.

 

Sn. Ali KOÇ’un, devraldığı mali durum öyle böyle azımsanacak, küçümsenecek büyüklükte değildir. Ali KOÇ için çok kolaydı Fenerbahçe’ye 6 ay içinde sağladığı imkanlarla ( Hibe – kredi imkanları ve KOÇ Grubu şirketlerinin sponsorlukları ile Fenerbahçe kasasına toplam 1 Milyar / eski parayla 1 Katrilyon TL giriş sağlandı) efsane transferler yapmak, takımı lider yapmak ya da başa oynatmak, en azından bugünkü durumda olmamasını sağlamak…

 

Oysa Sn. KOÇ, “önce sağlam finansal temeller” diyerek, özel sektördeki herhangi bir şirket gibi, “borçları uzun vadeye yay – yeniden yapılandır, Sermaye artırımı yap sermayeyi güçlendir,  sattığın kadar oyuncu al” gibi hiç aşina olmadığımız Yönetim kriterlerini uygulamayı zaruri hale getirdi. Yönetime İşadamı, Bankacı ve Vergi Uzmanı Fenerbahçelileri aldı, amacı sadece yapıyı sağlamlaştırmaktı. Çünkü ön sarsıntıları başlamış olan deprem geldiginde Fenerbahce’nin ayakta kalması, sadece saglam temeller ile olacaktı.

 

Eğer sezon başında yapılan Hoca tercihi, satılan futbolcular, Şampiyonlar liginden elenmeyi getiren hatalar olmasa, ilk haftalarda benim de bazan tesaduf olmayacagını dusundugum kaleci-defans-hakem hataları olmayıp da Fenerbahce ilk 5 içinde olsaydı bugün, bu kadar eleştiri yerine takdir alacaktı KOÇ’un Fenerbahce’yi yeniden YAPILANDIRMA MÜCADELESİ…

 

Rakamlara değinmeyeceğim; 3 Haziran Kongresi’nde yaptıgım konuşmayı dinleseniz tekrar ( Bakiniz https://twitter.com/hanoglu_hakan/status/1003173413983277057 ) daha bugün bilinen borçların neredeyse yarısı açıklanmışken söylediğim şu acı cümleleri:

 

LÜTFEN

SAYMAYI BİLİN, SÖYLEMEYİ BİLİN

 

400 MİLYON EURO BORÇ NASIL ÖDENECEK ?

Bu sene Avrupa Şampiyonu bile olsak,

Gelecek sene Avrupa Şampiyonu bile olsak

Sonraki sene Avrupa Şampiyonu bile olsak

BU BORÇLAR Ö D E N M E Z, Ö D E N E M E Z…

 

Sn. Ali KOÇ’a bu gerçekten zor ve aşılması güç mücadelesinde başarılar diliyor ve Fenerbahce’nin futbolda aldığı başarısızlıklara odaklanıp Başkanı eleştirenlerin, skor taraftarlıgından uzak “Fenerbahce” taraftarı olmaları ve geleceği görmelerini umut ediyorum..  

Hakan HANOĞLU

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

© Copyrigth 2018 sporhavadis.com'da tüm hakları saklıdır.Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları sporhavadis.com'a aittir.